Sigarayı nasıl bırakırımSigarayı nasıl bırakırım diyorsanız, sigara bırakmadan nasıl bir yol izlenmeli, en kolay nasıl bırakırsınız gibi soruları yanıtlamaya çalıştık.
İnsan sağlığı açısından çok zararlı olan sigarayı bırakmak çok zorlu bir işlemdir. Sigaranın zararlarından ve yan etkilerinden uzaklaşmak isteyen insanlar bu maddeyi kullanmamaya özen gösterirler. Birçok olumsuz işlevi bulunan bu madde bağımlılık yaptığı için bırakma unsuru hiç de kolay olmayan bir seçenektir. Sigarayı bırakmak konusunda kararlı olan insanlar öncelikle bu konuda doktor kontrolünden yararlanmalıdırlar. Uzmanlardan destek alarak başlayacağınız bu süreci daha kolay şekilde atlatabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olabilmek için devlette bazı girişimlerde bulunmaktadır. Özellikle sigara yasağı sayesinde sigara içme alanı daraltılmaya başlanmıştır. Her mekanda rahatlıkla sigara içemediğiniz için bu zararlı maddeden biraz olsun uzaklaşabilirsiniz. Ayrıca devlet tarafından oluşturulmuş olan sigara bıraktırma hattını kullanarak başka alanlara yönelebilirsiniz.

Sigarayı Bırakmak İçin Kolay Formül

Eğer sigara kullanımını bırakmak istiyorsanız sigara bırakma yöntemlerini kullanarak bu amacınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu sürece girebilmek için ilk olarak çok kararlı olmanız gerekir. Sigarayı bırakmış olan kişilerden bu konuda yardım ve tavsiyeler alabilirsiniz. Düzenli olarak egzersiz ve spor yapmaya özen göstermeniz bu süreç boyunca size çok yardımcı olacaktır. Ayrıca sigara ile birlikte tükettiğiniz alkol kullanımına da bir süreliğine ara vermeniz bu süreci daha kolay atlatmanızı sağlayacaktır. Sigara kullanımına son verdiğiniz süre boyunca iştahınız büyük oranda artacağı için beslenmenize çok dikkat etmeniz gerekir. Genellikle meyve ve sebze tüketimine ağırlık vererek bu dönemi kilo almadan sonlandırabilirsiniz. Aynı zamanda içerisinde nikotin bulunan kahvenin tüketimini de azaltmanız uzmanlar tarafından önerilmektedir. Sigarayı bırakma seçeneği psikolojik olduğu için bu süreç boyunca hipnoz ve akupunktur gibi yöntemlerden de yardım alabilirsiniz. Sigara kullanan arkadaşlarınızdan bir süreliğine uzaklaşmanız sizin için büyük önem taşıyacaktır.

Sigara bırakmanın en iyi yöntemlerinden bir tanesi de elektronik sigara kullanımıdır. Bu yöntem sayesinde sigara kullanımını kısa süre içerisinde sonlandırabilirsiniz. Sigarayı bırakmayı başaramayan insanlar için geliştirilmiş olan bu yöntem sayesinde nikotin almadan bağımlılığınızı sona erdirebilirsiniz. Elektronik sigaranın normal sigaralar gibi büyük oranda zararı olmadığı için bu yöntemi kullanabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir